Hauaplatsi puhastamine umbrohust

pinnase puhastamine

Kes hauaplatsi korrastama läheb, lükaku kübar kuklasse ja võtku taburett kaasa ;)

Kalmu korrastamisel on kõige tähtsam töö pinnase puhastamine, sest see paneb aluse edaspidisele hooldusele. Kui algul veidi vaeva näha, on hiljem muretu.

Kaevake maa vähehaaval labidalehe sügavuselt läbi ja võtke välja kõik umbrohujuured. Tehke pinnas lausa piinlikult puhtaks.
Paratamatult jääb mulda umbrohuseemneid, kuid need saab ära noppida, kui nad pärast idanemist tõusmed on välja ajanud. See tähendab, et peale kalmu korrastamist tuleb hooldamas käia 1 kord aastas.

Kile ja geotekstiil umbrohtumist ära ei hoia, sest ka nende peale pandud pinnasesse lendab umbrohuseemneid.

 

peale haljastust

Oleneb taimest ja istutustihedusest, aga reeglina katavad pinnakattetaimed platsi 2-3 aastaga. Platsi ilu saab aga nautima hakata juba peale korrastamist. 1 kord aastas kalmistul käia täiesti piisab ja ebameeldiva rohimisega enam tegelema ei pea. Aga 1 kord on oluline, et tõmmata välja tekkinud umbrohud ning vajadusel multšida taimi hea seemnetevaba mullaga. Ka liiva on palju lihtsam lisada ja aastate pärast kergem ka välja vahetada, kui killustikku.

 

 

 

Graniitkillustiku puhul on 1-2 esimest aastat täiesti hooletu, aga juba 4. aastal tuleb kõik uuesti teha, kui puude alust platsi korralikult hooldamas ei käi. Hooldus tähendab aga väga tüütut ja aeganõudvat sodi nokkimist kivide vahelt, sest sarnaselt liivaplatsi riisumisele sodi kätte ei saa. Vaata näiteks fiboga kaetud umbrohtunud platsi siit. Killustiku puhul saab vaeva vähendada lehepuhuriga, aga paljud puhuriga kalmistule lähevad? Seepärast õigustab graniitkillustik ennast vaid lagedal kalmistul. Päikesepaistel kasvab aga nii tohutult palju kuivalembi taimi, et taas tundub see teematerjal mõttetu.

 

okas võib kukkuda taime vahele ja sinna jäädagi

Kui plats asub suurte puude all või vahetus läheduses, siis graniitkillustiku pealt on sodi koristamine väga tülikas ja aeganõudev. Kõike ei saagi kätte. See, mis jääb, muutub üsna kiiresti umbrohuseemnele sobivaks pinnaseks.

Ka liivaselt pinnalt on okaste kätte saamine üsna tülikas. Taime vahele võib okas aga kukkuda ja sinna jäädagi ;)